Aralık ayının sonlarına doğru yaklaşırken birçoğumuzu yeni yıl heyecanı sarmaya başladı. Alışveriş merkezlerinde, caddelerde yapılan süslemeler, yolda yürürken karşınıza çıkabilecek Noel Babalar heyecanımızı ve yeni yıl için motivasyonumuzu arttırırken bazılarımız çam ağaçlarına evinin bir köşesinde yer vermeye başladı bile. Ama ülkemizdeki bir başka kesim de tüm bu yeni yıl kutlamalarını, yılbaşı ağacı süslemeyi gereksiz hatta geleneğimizde yeri yok olarak görmekte. Yılbaşı kutlamalarının Hristiyan toplumlardan geldiğini öne süren bu kesim sizce haklı mı? Türk kültüründe yeni yıl kutlamaları olmamalı mı? 

   Çoğumuza ilginç gelecek belki ama aslında tüm bu yeni yılı bayram şeklinde kutlama, çam ağaçlarını süsleme geleneği birçok kaynağa göre eski Türklerden ortaya çıkmış ve Avrupa’ya yayılmış. Eski dönemde çoğu toplumda gece ve gündüz arasında bir savaş mevcutmuş. Türklerde de 21 Aralık’tan itibaren gündüzün geceye galip geldiği düşünüldüğü için 22 Aralık yani gündüzlerin daha uzun olduğu ilk gün yeni yılın ilk günü kabul ediliyormuş. Nardugan Bayramı da denilen bu dönemde insanlar güzel kıyafetler giyip bir araya gelir, yemekler yer, ölümsüzlük sembolü olarak kabul edilen Akçam ağaçları süslenir, bu ağaçların etrafında geleneksel oyunlar oynanır, şarkılar söylenir ve eğlenceler düzenlenirmiş. Akçamın altında oturanlara ise o sene Tanrı’nın güzel bir yaşam vereceğine inanılırmış. Ağacın altına Tanrı’dan hediyeler koyup, dileklerini sembolize etsin diye de ağaca kurdeleler asılırmış. Onlar için çam “Hayat Ağacı” olarak görülüyormuş. Sadece kutlama ve ağaç süsleme geleneği değil Noel Baba geleneği de o zamanlarda Türk toplumlarında kendini göstermiş. Ülgen’in giydiği kırmızı kaftan ve çizmeleri yani kısacası dış görünüşü günümüzdeki Noel Baba geleneğinin de Türklerde var olduğunun bir göstergesi olmuş.

   Özetle, halkımızın bir kısmı yeni yıl kutlamalarının geleneğimizde yersiz olduğunu düşünerek yanılıyor. Tarihin her aşamasında sadece Hristiyan toplumlar değil farklı kesimlerden insanlar yeni yılı yeni başlangıçlar olarak görmüş ve çeşitli şekillerde kutlamış. Benim kişisel fikrim de kutlanması yönünde. Çünkü hayatımızda yeni kararlar alarak temiz bir sayfa açmak için ideal bir zaman.

Cemre Su Yaşar