Son dönemin öne çıkan konularından biri olan sürdürülebilirlik; büyük markaların bu alandaki projeleri ile daha da çok gündeme gelmekte ve dikkat çekmektedir. Peki nedir bu sürdürülebilirlik? 1983 yılında Birleşmiş Milletler tarafından yayınlanan raporda “İnsanlık, doğanın gelecek nesillerin gereksinimlerine yanıt verme yeteneğini tehlikeye atmadan, günlük ihtiyaçları temin ederek, kalkınmayı sürdürülebilir kılma yeteneğine sahiptir” olarak ifade edilmiştir. Daha basit haliyle, insanların ihtiyaçlarının, gelecek nesillerin ihtiyaçlarından ödün verilmeden karşılanabilmesidir. Gelecek kuşaklara ekonomik, ekolojik ve sosyal koşulları devam ettirebilen sağlıklı ve yaşanabilir bir dünya bırakmak için kullanılan kavramdır sürdürülebilirlik. 

 

Global markalarda bu konuya dikkat çekmek ve ekolojik dengeye yarar sağlayabilmek için sürdürülebilirlik ile ilgili çalışmalar yapmaya başladılar. 

Bu markaları ve yaptıkları projeleri incelemek gerekirse; Adidas, plastik kullanımını azaltmak için mantar kökünden bir ayakkabı yaptı. Emporio Armani, sürdürülebilir ve izlenebilir kaynaklardan yeni bir parfüm üretti. IKEA, eski kot pantolonları koltuk örtülerine dönüştürüyor. Vodafone Türkiye, İstanbul’a güneş enerjisi santrali yatırımı yapıyor. Xbox’ın yeni oyun konsolu geri dönüştürülmüş ürünlerden yapıldı. New Balance, atık ayakkabı parçalarını kullanarak sürdürülebilir ayakkabılar yapıyor.

 

Son zamanlarda sürdürülebilirlik başlığı ile öne çıkan markalardan bir diğeri ise H&M; 

H&M bu konudaki öncü global markalardan bir tanesi. H&M geri dönüştürülmüş veya diğer sürdürülebilir tedarikli pamukta %97 seviyesini yakaladı ve 2020 sonrasındaki koleksiyonları için alışılagelmiş pamuğu artık kullanmayacak. H&M 2018’e nazaran 40% artışla- 29,005 ton kıyafet topladı, yıllık hedefleri olan 25,000 tonluk hedefine ulaşmış oldular. Baktığınız zaman eski kıyafetleri toplayıp onlardan yeni ürünler yapmak ve bu kıyafetleri getiren müşterilere indirim veya hediye çeki vermek markalar için yapılması çokta zor bir proje değil ama doğaya olan katkısı yadsınamaz. 

ELİF ÖZDENGELEN